Přechod z Nákupní ulice k lesu v Pytli

Název
Přechod z Nákupní ulice k lesu v Pytli
Autor
Veronika Jíchová
Lokalita
Určeno pro:
Děti, Rodiny, Senioři,
Neproveditelný

Přínos

Umožnilo by to obyvatelům Doubravky, Lobez i dalších částí obvodu i Plzně pohodlný přístup do krásné přírody. Zejména rodiny s malými dětmi a méně pohybliví senioři by to jistě velice ocenili.

Podrobnosti

Les V pytli za NC Berounka je nádherné místo, zejména jeho neznačená odbočka k Božkovskému potoku, kde na jaře rostou jaterníky a sasanky a na jaře 2019 jsem tam našla i tři divoké petrklíče (Primila elatior), v potoce samotném žijí raci kamenáči jako na jediném místě v Plzni. Na hlavní cestě lesem byla vyznačena zelená turistická značka vedoucí do Ejpovic, která tam pokračuje právě z Nákupní ulice. Ráda tam chodím se svými malými dětmi. Dá se zaparkovat u na parkovišti u obchodního domu nebo přijet MHD. Jenže cestou do lesa z ulice Nákupní je třeba překonat rušnou silnici bez přechodu, což s malými dětmi není moc příjemné.

Bylo by třeba, aby byl na silnici vyznačen přechod, nebo případně byl vybudován nadchod či nějaká lávka do lesa. Kdyby to bylo možné, bylo by skvělé i nějak upravit cestu po Nákupní ulici, kde vede zelená značka, ale místy tam chybí chodník a je nutné jít po trávě či přímo po silnici nebo lézt nahoru k poli a proplétat se křovím. U pole by mohla vést moc hezká cesta, kdyby byla trochu upravená či alespoň průchozí. Kdyby se naopak chtěl někdo blýsknout, mohlo by tu při cestě vzniknout malé stromořadí. Nadace Česká krajina vymyslela projekt Alej elfů se sázením stromořadí z dubů, hlohu a jasanů, třeba i lip, javorů a dalších stromů, ale vždy domácích a sloužících pro ptáky, hmyz i jiné živočichy. Nechtěla bych jim sebrat křoví, jen moci pohodlně chodit do lesa, ale kdyby se křoviny částečně ponechaly, jen upravily a doplnily stromy (a třeba i nějakou lavičkou), mohlo by jim to naopak pomoci a vypadat moc hezky. OC Berounka a další obchody kolem jsou místo, kde se pohybuje obrovské množství lidí, kdyby měli možnost spojit nákup s hezkou malou či dle libosti delší procházkou, určitě by se jim to moc líbilo. Údolí Božkovského potoka je jedna z nejcennějších míst přírody v obvodu, jako zázrakem zachovaná vedle naštěstí již zrušeného odkaliště popílku, vedle Zábělé samozřejmě naprosto bledne, ale přesto je to pořád nádherný kousek zachované přírody (v potoce tam žijí raci kamenáči!) kousek od MHD a parkoviště u obchoďáku, dobře přístupný - až na poslední část, která všechno kazí. Moc by pomohlo, kdyby se to mohlo nějak vyřešit.

Hlasování


Zhodnocení proveditelnosti


Odbor finanční Nevyjadřuje se
Odbor stavebně správní a investic Ulice K Fořtovně, přes kterou by přechod vedl, nepatří městu, nýbrž Plzeňskému kraji; dále území nacházející se za ní již není součástí MO Plzeň 4. Neproveditelný
Odbor životního prostředí a dopravy Nevyjadřuje se

Podívejte se na vámi navržené projekty.

Stromová alej pod Chlumem

Autor: Eva Halámková

Vysázení aleje podél cesty mezi poli pod Chlumem.

Altánek v Bukovci u hřiště

Autor: Pavel Duczynski

Obnovení altánku v Bukovci pod Chlumem.

Alej života

Autor: Jiří Kotora

Zvelebení krajiny.

Kontakty

Potřebujete jakékoli informace? Kontaktujte nás.

Úřad městského obvodu Plzeň 4,
Mohylová 61, 1.patro, kancelář č. 21,
Martina Seidlerová – koordinátor projektu,
e-mail: seidlerova@plzen.eu , tel 378 036 646